Srpen 2010

Kdo má odvahu na retro?

29. srpna 2010 v 20:35 | Leesh |  i-design
avatar do rubriky o interiérovém designu
Retro a Vintage jsou na blogu (a nejen blogu) poslední dobou dost populární. Má ale někdo odvahu zařídit si v tomto stylu pokoj? Jestli tu někdo takový je, mám tu pro něj krátký, inspirační článek. Ohledně retra nejsem zas taková odbornice, ale snad to někoho nakopne nebo se to alespoň bude líbit. Prosím vás, komentujte, protože my jinak nevíme, co si o tom myslíte a jak se máme či nemáme zlepšovat, takže chci vidět objektivní komentáře :) Máte-li zájem diskutovat o interiérech nebo si nechat osobně poradit, layfor je tu pro vás. Konkrétně k tomuto tématu se ptejte do komentářů, pokusím se vám co nejlépe poradit, ohledně cen, realizace a podobně.

avatar by Leesh, layfor.blog.cz
Začnu trochu jinak, z celkového pohledu, ze kterého bude všechno ostatní vycházet. Retro se vyznačuje "obnovením" starých kusů nábytku. Kroucené, zvláštní, sladěné barvy, puntíkované a pruhované jednoduché, nepřeplácané a přitom dekorativní. Dá se kombinovat s moderním elegantním nábytkem a vypadá to skvěle. Tmavé i světlé stěny s pruhovou aplikací vyzní tématicky. Stejně tak lze použít světlý i tmavý nábytek (nikdy ne spolu!) a všechno by mělo tvořit dojem idylky jako vystřižené z jiné doby. Nejlepší je největší stěnu vymalovat tmavě (nebo vymalovat tmavě všechny, vyhněte se černé) a do této barvy slaďte bytové doplňky a tmavost dřeva (světlé stěny - tmavší nábytek a naopak) s kontrasty to ale nepřežeňte. Můžete použít pruhované koberce a moderní lampové osvětlení. V e-obchodech speciálně zaměřených na retro a vintage najdete spoustu nábytku a bytových doplňků, takže můžete využít širokou škálu.

Teorie grafiky pošesté - trendy web designu.

28. srpna 2010 v 15:05 | K |  Teorie grafiky
Avoš
Pekný deň želám, opäť sa raz ozývam ja. Už dlhšie som totiž chcela prispieť článkom, ktorý by sa týkal designu a trocha sa dotýkal aj veľmi rozšírenej témy kopírovania a kradnutia si nápadov. Reč dnes preto bude o trendoch vo webovej grafike, s veľmi poučným a dojemným záverom.
Týmto by som sa tiež chcela poďakovať webu Smashing Magazine, ktorý sa tejto téme, funkčnosti designu, venuje a z ktorého som článok prekladala a doplnila svojimi poznatkami a postrehmi. Pevne dúfam, že vám týchto pár riadkov pomôže trocha sa vyvinúť v smere blogových designov, pretože práve tieto často strácajú funkciu, pre akú boli robené. Takže si poďme ukázať ako na to komplexne a trendovo...

Pamätajte, že tento článok sa nechce do nikoho navážať, nemá kritizovať. Je názorom autora, ktorý sa v rámci svojich postrehov snaží poradiť vám, čitateľom. Viac nemusí čítať nikto, kto más pocit, že už poradiť nepotrebuje a o túto tému sa ďalej nezaujíma.

1. METAFORY REALITY
Za posledné roky sa tento štýl webov veľmi rozšíril, no často sa privádza až do krajnosti a stráca tak vtip a nápaditosť. Hovorím ho napodobňovaní reality vo web designe - využívaní real prvkov, často vektorov či prepracovaných .png, ktoré pomáhajú pri interakcii a ich prvotným cieľom je zaujať, získať si divákovu pozornosť a uviesť ho do "známeho", no vylepšeného sveta. Tieto prvky treba používať v medziach tak, aby nemiatli a nekomplikovali prístup k informáciám, ktoré sú dôležité - a popri výrazných designoch ostávajú často nepovšimnuté. Poďme sa teraz pozrieť na niekoľko príkladov dobre využitej metafory...


Staré, ale krásné dekorace a doplňky.

26. srpna 2010 v 16:20 | Strangeb |  i-design
by Leesh, layfor.blog.cz
Tentokrát vám sem nedám návrh na vybavení celého pokoje, ale jen pár doplňků a dekorací, které si mužete udělat sami a nebo obstarat téměř zadarmo.

Strašně rád dělám něco vlastnoručně, proto chodím už asi od 4-5 let na výtvarku, hrával v dramatickém kroužku a cvičil na akordeon. S pubertou jsem trochu zlenivěl a pracuju spíše jen u počítače s PS, ale i tak se zde dá dělat, jak víte, mnoho kreativních věcí. (Já si například vymýšlím interiér svého pokoje.)
Hodně se vyžívám ve starých věcech a tak není divu, že všechny mé nápady souvysejí se starožitnostmi a s jinýmy předměty, které (u mně) navozujíci klidnou atmosféru.


Odpočinek v orientu.

26. srpna 2010 v 16:10 | Leesh |  i-design
avatar do rubriky o interiérovém designu
V dalším díle našeho inspiračního seriálu jsem se nechala ovlivnit orientem. Všechny teplé odstíny zlaté, oranžové, červené, fialové a růžové. Takovýhle pokojík vás přímo nabádá k odpočinku a snění. Tato "proměna" je sice finančně náročnější, ale dá se i vyřešit velice levně, pokud použijete své zlaté české ručičky a zapojíte rodinu.

Máte-li zájem diskutovat o interiérech nebo si nechat osobně poradit, layfor je tu pro vás. Konkrétně k tomuto tématu se ptejte do komentářů, pokusím se vám co nejlépe poradit, ohledně cen, realizace a podobně.

Začneme zase od podlahy a zdí. Ideální podlaha je dřevěná, nebo linoleum s dřevěným vzorkem. Pro orientální styl jsou nejvhodnější tkané, prošívané koberce s vzory, nebo kulaté koberečky s vysokými vlasci. Vymalovat místnost tohoto stylu bude velmi zajímavé. Co takhle vymalovat zdi nějakou pestrou, orientální barvou (pozor, ne křiklavou) a na jednu, dvě zdi udělat tmavě šedý pruh? Na něj se pak dají pověsit obrázky nebo wall decor a vypadá to velice zajímavě. Každopádně, s bílými nebo hodně světlými zdmi pravé atmosféry nedocílíte.

Knou hau poprvé, interiérový design od Penguin

26. srpna 2010 v 11:21 i-design
by Leesh, layfor.blog.cz
Máme tu první "redaktorku", která se toho ujmula opravdu s vervou a všem nám dokázala, že umí bydlet s grácií!

Chcete se zapojit také? 

Nápad Penguin (cakacaka.blog.cz) čti pod perexem.


Žite si ako v životom hýriacom meste.

25. srpna 2010 v 15:35 | K |  i-design
avatar do rubriky o interiérovém designu
Druhý článok sa bude uberať trocha iným smerom, stále však bude formovaný pre vás - tak aby ste si boli schopný vziať čo najviac nápadov a vytvoriť si čo najosobitejšie prostredie na život.
Nedávno som si listovala v interiérovej edícii TASCHEN (New York Interiors; B. Wedekind a London Interiors; J. Edwards) a prepadla som nápadom ľudí, ktorý dokázali so svojimi bytmi úplné divy.

Tu je teda malý rozbor, osobný postreh, dvoch metropolí, ktoré sú priekopníkmi módy a designu ako takého: Londýna a New Yorku.

Londýn je ezoterický. Londýn je mesto, do ktorého sa zamilujete na prvé zažitie - svojimi uličkami, miešaním klasickej anglickej radovej zástavby s modernou architektúrou je dokonale eklektickým miestom. V knihe London Interiors nahliadla Jane Edwards do bytov a rezidencií veľkých rýb žijúcich v Nothing Hill či Soho a dokázala, že rovnako ako Londýn, aj jeho ľudia sú rôznorodý a milujú kombinácie. Najviac bytov bolo inšpirovaných inými krajinami, veľmi obľúbené sú napríklad India, či iné orientálne destinácie - farebné interiéry, preplnené prírodnými doplnkami a prevoňané ďalekým východom. To sa najlepšie docieľuje jednoduchým nábytkom s prírodnými bavlnenými či ranstovými poťahmi a cielene vyberanými dekoráciami. Farebnosti sa medze nekladú, vládnu teplé odtiene.


Nálož černé, červené, bílé a elegance.

24. srpna 2010 v 23:03 | Leesh |  i-design
by Leesh, layfor.blog.cz
V prvním článku o interiérech jsem se nechala inspirovat černou, červenou, bílou a jejich odstíny, dále pak vlčím mákem a moderním minimalismem. Tahle kombinace je (když se nepřežene) moderní, elegantní a zajímavá.

Jedná se-li u vás o kompletní změnu, začneme se zdmi. Můj názor je, že když se alespoň jedna stěna vymaluje jinou barvou, má to svoje kouzlo a je to zajímavější. Máte-li "typický čtyřstěnný" pokoj, můžete zvolit jednu (maximálně dvě protější, dle gusta) stěnu jinou barvou, v tomhle případě mluvím o černé, tmavě a středně šedé. Červené bych se možná raději vyvarovala, ovšem pro toho, kdo radši něco Opravdu Výrazného, budiž. Velkou, elegantní a nápaditou výzdobou jsou samolepky na zeď, které najdete v mnoha provedeních, stylech, barvách a druzích. Navíc se jednoduše aplikují a většinu můžete zase sundat, aniž byste poničili zeď.

Sraz grafofilů v Brně 16.října 2010 INFO

7. srpna 2010 v 13:55 | Asheen |  Systémové zprávy
Vítejte, grafici a ostatní, které grafické počiny zajímají!

16. listopadu to budou dva roky od chvíle, kdy byl založen náš blog a proto (avšak nikoli jen proto) jsem se rozhodla uspořádat sraz grafofilů.

KDY: sobota, 16. 10 (tj říjen!). 2010

Později nemůžeme kvůli vybrané výstavě.

KDE: BRNO

Sraz účastníků je v 11:30  před nádražní budovou u hlavního vchodu (v případě nepřízně počasí ve vestibulu nádražní budovy)

CO SE BUDE DÍT: výstava grafického designu, návštěva čajovny

Zahájíme srazem, cestou se můžeme stavit v McDonaldu na oběd (ti, kteří cestují z větší dálky)

NÁVŠTĚVA GALERIE:

Jelikož jsme všichni, kdo se tam slezeme, nějakým způsobem zapleteni do grafického designu, myslím, že pro nás bude nejpříhodnější výstavou Soutěžní přehlídka Bienále Brno 2010 - Plakát, firemní, informační a reklamní grafika (Odkaz na web) v Moravské galerii v  Brně.

"Letošní mezinárodní přehlídka Bienále Brno 2010 představí současné práce designérů z celého světa z oblasti plakátu, firemní, informační a reklamní grafiky vytvořené za poslední 4 roky. Přináší přes 600 exponátů od 181 autorů z 32 zemí. Nejpočetnější kolekce tvoří exponáty autorů z České republiky, Japonska a Švýcarska."

Cena vstupného do každé ze tří budov, kde se vystavuje, je na osobu (pokud vezmeme skupinové) 25 kč, což mi připadá jako naprosto libozvučná cena.

A co bude například k vidění?


Michel Bouvet, Francie

Michel Bouvet, Francie
čti dál pod perexem

Teorie grafiky počtvrté - jak se dostat do nálady

5. srpna 2010 v 23:19 | Asheen |  Teorie grafiky


Pro někoho zcela zbytečný článek o tom, jak je důležité udělat si na grafiku a celkově grafické počiny tu správnou náladu. O tom, jak se důležité umět správně odpočívat. O tom, proč nebýt grafickým workoholikem (i když já sama jím nejspíše jsem)a taky o tom, proč je podstatné, aby jste si při grafikování zachovali duševní zdraví.A opět naše krásné upozornění, neboť by se mohli najít jedinci, jenž by mi vyčítali moje způsoby psaní

"Článek, který následuje níže, nemusí být každému příjemný. Může vyznívat panovačně, arogantně, rozkazovačně. Nemusíte ho akceptovat, nemusíte se jím řídit, pokud vás ser..štve, jednoduše ho přeskočte a hadí poznámky spolkněte svými ctěnými papulkami. Tenhle kus textu je tu pro tu část grafického spektra, která si ráda vyslechne a přečte cizí názor, chce zkusit nový směr, nebo prostě tápe. Anebo uznává, že grafika jednotlivce je sice nedotknutelná, přesto jsou tu nějaké mantinely, za něž není radno jít."

čekuj pod perexem

Teorie grafiky potřetí - problematika cizích layů

5. srpna 2010 v 21:26 | Asheen |  Teorie grafiky
Mno. Nutné upozornění si opět neodpustím.
"Článek, který následuje níže, nemusí být každému příjemný. Může vyznívat panovačně, arogantně, rozkazovačně. Nemusíte ho akceptovat, nemusíte se jím řídit, pokud vás ser..štve, jednoduše ho přeskočte a hadí poznámky spolkněte svými ctěnými papulkami. Tenhle kus textu je tu pro tu část grafického spektra, která si ráda vyslechne a přečte cizí názor, chce zkusit nový směr, nebo prostě tápe. Anebo uznává, že grafika jednotlivce je sice nedotknutelná, přesto jsou tu nějaké mantinely, za něž není radno jít."

chci to očekovat (perex)