Malý grafický tip: stránky o českém grafickém designu

24. prosince 2010 v 10:00 | Ash |  Teorie grafiky
Pokud ještě neznáte tyto stránky, velmi doporučuji si je projít.

O čem UGD je? (citace z unie-grafickeho-designu.cz):

"Posláním Unie grafického designu (UGD) je vysvětlit laické veřejnosti i zadavatelům ve firmách nebo institucích smysl grafického designu a pravidla spolupráce s designéry. Tento cíl bude Unie naplňovat pomocí článků, přednášek, výstav a dalších aktivit. Smyslem sdružení je dát zadavatelům větší jistotu investice a profesionality. Bude všemi dostupnými prostředky propagovat grafický design jako vysoce odbornou a důležitou součást našeho života, spolupracovat se státními i nestátními, tuzemskými i zahraničními institucemi, univerzitami, spolky aj., a u těchto institucí prosazovat zájmy oboru, sdružení a jeho členů. Mezi skupiny, s nimiž bude Unie v kontaktu, patří zejména laická veřejnost, grafičtí designéři (nečlenové) a média.

Veřejnost

Laická veřejnost představuje nejširší a nejrozmanitější skupinu, na kterou bude sdružení působit. Skládá se jak ze zadavatelů grafických prací, tzn. firem a institucí, tak z neziskových organizací, univerzit a v neposlední řadě přirozeně i z té části laické veřejnosti, která ze své pozice nezúčastněného diváka sice přímo neovlivňuje dění v grafickém designu, ale všechny jeho projevy jsou nedílnou, a dokonce nezbytnou součástí jejího života. Články na webových stránkách a v tisku přinesou srozumitelně formulované odpovědi na otázky po smyslu a užitečnosti grafického designu, vypisování a vyhodnocování profesionálních výběrových řízení, korektního zadávání grafických prací, orientaci v problematice tvorby logotypů atd. Každý návštěvník webových stránek UGD se dozví, jak si vybrat grafické studio a jaké výhody mu přinese výběr z členů profesního sdružení.

Grafici

Ačkoliv jsou aktivity namířené k laické veřejnosti beze zbytku platné a přínosné i pro lidi z oboru, nabízí sdružení možnost stát se jeho členem, informovat o konkrétních výhodách členství a zřetelně vymezit své pole působnosti veřejně přístupnými články, stanovami, kodexem, členskými i finančními řády či výkladem autorského zákona.

Členové

Různorodá činnost orientovaná dovnitř sdružení není veřejně přístupná. Členství přináší celou řadu výhod, mezi něž patří zastřešení člena značkou UGD, přístup k odborně zpracovaným smlouvám, slevy na předplatné odborného tisku a na grafický software, okamžitý přístup k aktuálním informacím z oboru a informacím o vypsaných výběrových řízeních, možnost účastnit se diskuzí s kolegy a navazovat cenné kontakty…

Média

Veškeré aktivity orientované ve vztahu k nečlenům probíhají v silném provázání se všemi dostupnými médii. Jen tehdy, bude-li činnost dostatečně medializována, přinese kýžený užitek: pozvednutí úrovně grafického designu v České republice prostřednictvím dobře informované laické i odborné veřejnosti a nastolení všestranně prospěšného férového jednání mezi zadavatelem a  grafickým studiem."

Na těchto stránkách naleznete také návody, kontakty na grafická studia a spoustu dalších, užitečných informací. Kdo se o problematiku grafiky zajímá, si jistě rád počte například o kritériích hodnocení loga nebo jednoduše o tom, pro co všechno je grafický design jako takový užitečný.

Možná tyto stránky nejsou jedněmi z nejlepších, jistě jsou však zajímavé a jako správní umělci byste je neměli opomenout.
Asheen, stará zlá čarodějnice.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nessie Nessie | Web | 24. prosince 2010 v 17:37 | Reagovat

Vypadá to tam dobře :)

2 Smithf357 Smithf357 | E-mail | Web | 14. května 2014 v 13:00 | Reagovat

I have recently started a site, the info you provide on this website has helped me tremendously. Thanks for all of your time &amp work. The achievements of an organization are the results of the combined effort of each individual. by Vince Lombardi. edegceddedbkgekb

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama