Teorie grafiky - Co dělat, když se chcete stát grafikem

16. června 2011 v 16:08 | Asheen |  Teorie grafiky
Zdravím všechny po poněkud delší odmlce. Jak jste možná stačili zaregistrovat, utápěla jsem se v maturitě a přijímačkách. Možná i kvůli tomu vznikl tento článek. A o čem že si budeme dnes povídat? Zkuste hádat; SITUACE: "Ta grafika mě vážně baví. Možná bych chtěl/a do budoucna pracovat jako grafik. Nebo prostě něco s počítačem. Jenže kde začít? A co když jsem ještě moc mladý/mladá na vysokou školu? Ach jo, ani nevím, co bych mohl/a dělat..." Pokud se poznáváte, čtěte rozhodně dál. Dneska se totiž podíváme na povolání, která souvisí s grafikou nebo počítačem.Budu se vám snažit poradit, kam směřovat, na jaké školy se hlásit, co vlastně dělat pro to, abyste se grafikem, programátorem nebo kupříkladu restaurátorem (no ano!) stali. Dost dlouho jsem se v tomto prostředí pohybovala při hledání optimální vysoké školy, takže jsem si řekla, že by možná někomu mohlo pomoct, co jsem zjistila.
Začínáme
Na začátek malý test. Pokud tedy skutečně chcete pracovat s počítačem nebo přímo s grafikou, měli byste si být jisti, že vás tento obor skutečně zajímá a že v něm chcete pracovat celý život. Tento test je vhodný jak pro středoškoláky, tak pro lidi ze základní školy. Pokud na více než sedm otázek z deseti odpovíte ANO, vypadá to, že o studium tohoto oboru máte opravdový zájem. Nepodvádějte, dejte si na čas a každý bod pořádně prodiskutujte sami se sebou.

1) Uvědomuji si, že studium bude nejen velmi náročné, ale že samotné přijímací řízení na tyto školy není žádný med.
2) Jsem ochoten/ochotna většinu života strávit za deskou stolu u zapnutého počítače.
3) Grafikou (popř. příbuzným oborem) se zabývám více než půl roku.
4) Když si představím sám/samu sebe za deset let, budu pracovat jako člověk, který má co dočinění s počítači.
5) Jsem si vědom/a toho, že ani výsledné zaměstnání není procházka růžovou zahradou.
6) Mám předpoklady pro tvořivou práci. Umím se realizovat. Dokážu tvořit improvizačně i podle plánů.
7) Věřím si.
8) Umím zatnout zuby a překonat nezdary, umím napnout všechny síly a dát do čehokoli, co opravdu chci, naprosté maximum.
9) Mám ostré lokty.
10) Jsem si jist/a, že je to přesně to, co od života očekávám.

Pokud jste odpověděli alespoň na sedm otázek ano (naprosto pravdivě a s přesvědčivými argumenty), gratuluji, nejspíše jste opravdu rozhodnuti studovat grafiku nebo IT obory. Pravděpodobně máte také předpoklady k této práci.

Tvrdá práce

Určitě jste zvědaví, jaké práce nám vlastně pracovní trh nabízí. Jaká je k nim potřeba kvalifikace a jaké školy můžete popřípadě vystudovat. Netvrdím, že jsem odborník na jednotlivé obory, nebo že znám všechny vysoké školy v České republice. Můžu zde uvést jen svůj osobní názor, ale myslím, že i ten by mohl leckomu pomoci.

Budu tedy předpokládat, že všechny tyto práce se budou lépe provozovat s vystudovanou příslušnou školou, přestože to není pravidlem.
GRAFIK/WEBDESIGNÉR

Grafik a webdesignér sice není absolutně totéž, ale má to k sobě poměrně blízko. Grafik umí s grafickými programy, webdesignér navíc ještě napasovat tento "vzhled" na stránku a do patřičného jazyka.

Chytrá wiki na to referuje: "Webdesign je činnost, při které jsou navrhovány webové stránky a webové aplikace. Spočívá v návrhu struktury a vzhledu webových stránek, přičemž pro realizaci se používají zejména technologie (X)HTML (pro strukturu a textový obsah) a CSS společně s obrázky (PNG, GIF, JPG), které tvoří grafickou podobu webu. Navíc se někdy používají další technologie umožňující vyšší interaktivitu jako např. JavaScript, SVG, Flash či Java applety. Do webdesignu někdy lze počítat také části tvorby serverové části aplikací - programování v jazycích jakoPHP či ASP - a záležitosti spojené se zvyšováním úspěšnosti stránky (SEO, copywriting)."

Pokud chcete dělat tuto práci, doporučila bych vám po absolvování základní školy gymnázium, nebo ještě lépe, umělecko průmyslové školy. Dejte si ovšem pozor - studovat gymnázium je výhodnější z hlediska změny plánů. S vystudovanou umprum těžko nastoupíte na medicínu.

Po úspěšném složení maturity máte několik alternativ. Pro úplné kreativce, kteří se vidí pouze v umění bych odkázala na čistě umělecké školy, zabývající se grafikou. Jako velmi kvalitní se jeví multimédia ve Zlíně (Univerzita Tomáše Bati), taktéž umělecké ateliéry v Praze (vysoká škola, vyšší odborná škola) vyhledávané. Pokud jste se o tuto problematiku zajímali již v minulosti, jistě Vám neuniklo vysoké učení technické v Brně.Výhodou těchto oborů je, že se opravdu velmi do hloubky zaměřují na grafiku a umění jako takové. Otázkou je ovšem uplatnění. Přes jedna čtvrtina absolventů se neuplatní, což je poměrně na pováženou. Také přijímací zkoušky, rozdělené na několik kol, ve kterých uspěje přibližně 12% uchazečů, jsou opravdu náročné. Nejen, že budete muset do poměrně šibeničního termínu vytvořit dvacet, třicet prací na jednu školu (kresba, malba, grafika - ne ta počítačová- ...), pokud uspějete v prvním, totálně natřískané kole, budete muset předvést přímo na fakultě vaše dovednosti před porotou. Budete vytvářet přímo tam. Třetí kolo je celé o dějinách umění. Pokud se o problematiku nezajímáte, nemáte téměř šanci.

Pokud se alespoň trochu kamarádíte s softwaren a jste ochotni kvůli grafice snést nějakou tu matematiku, jsou tu pro Vás připraveny obory na informatikách. Musíte však počítat s tím, že grafika bude poměrně dost omezena počítačovými technologiemi. Prim zde hraje programování, software, matematika. Bohužel. Doporučuji VUT Brno, ČVUT Praha.Výhody: Vynikající uplatnění, velmi lehká přijímací řízení, vysoký plat. Nevýhody: Obrovská náročnost školy, vysoké nároky na matematiku, fyziku, logiku. Pokud jste žena, mohlo by vám vadit, že na těchto školách je poměr mezi studentkami a studenty 1:50.

Další alternativou jsou nově otevřené obory s multimédii. Tyto obory jsou kombinované například s ekonomií nebo jazyky. Studium je méně náročné než na informatice, musíte však počítat s tím, že to nebude úplně procházka růžovým sadem. Uvedu například nově vzniklý obor na Vysoké škole ekonomické, Praha. Kombinuje ekonomii s multimédii, do hloubky se také zajímá o jazyky, především o angličtinu. Tyto obory jsou vynikajícně platově ohodnocené, odborníků v tomto odvětví je málo - na oplátku však musíte projít přes neskutečně husté síto přijímacího řízení.

Pokud chete jít na grafiku, nebude to vůbec lehké. Na to se připravte rovnou. Pokud chcete jít na umělecký směr, začít včera již bylo pozdě. Na tyto obory musíte mít velký talent ve výtvarném umění. Na informatiku se musíte bezpodmínečně pohybovat v IT prostředí. Neexistuje, že byste neznali slovo software, nebo neuměli integrály. Multimédia vyžadují především všeobecný rozhled, všestranost a houževnatost.

Pokud jste žákem základní školy prvního nebo druhého stupně:
můžete nastoupit na gymnázium nebo na střední umělecko průmyslovou školu (umprum volte však pouze v případě, že chcete jít na čistě umělecký obor, bez gymnázia nebo školy, která klade důraz na matematiku a jazyky nemáte na dalších dvou jmenovaných odvětvích šanci)
doporučuji začít navštevovat základní uměleckou školu, kterou naleznete v každém větším městě, volte výtvarný obor
začněte doma kreslit, intenzivně se zajímat o problematiku - chce to znalosti ze světa IT, mít přehled, taktéž pokud jdete na uměleckou větev mít v malíku dějiny umění
každá aktivita, která se dotýká vašeho oboru je prospěšná, zabývejte se jí. Veďte si blog, zveřejňujte práce, choďte na výstavy

Pokud jste žákem střední školy nebo gymnázia:
důležitá je maturita a pozor, mnohdy hraje prim i v přijímacím řízení (výsledky). Doporučuji maturovat z dějin umění (pokud máte tu možnost - z osobní zkušenosti mohu říct, že dějiny nejsou žádný med, zato jste pak odměněni neskutečným uměleckým základem do budoucna), matematiky, jazyků
choďte na výstavy. Pořád. Zaznamenávejte si dojmy, zajímejte se o současné umělce, definujte umělcký směr, který vás nadchnul a směr, který se Vám nelíbí vůbec
vytvářejte reálně existující portfolio s kvalitníi pracemi
nebojte se podniknout cestu se svým portfoliem na jednotlivé fakulty, profesoři umí velice schopně poradit

Jde tu především o vůli. A o talent. Dostat se na tyto školy není vůbec jednoduché. O studiu ani nemluvě. Zmíním-li ještě fakt, že na webdesign ani ve většině případů titul nepotřebujete, je jen na vás, jestli do toho půjdete. Za pokus to ovšem stojí, už z toho důvodu, že budete mít titul z toho, co vás zajímá. Tituly udělované v tomto odvětví bývají Bc., Bc.A, Mgr.A, Ing.
PROGRAMÁTOR
Pár slov na úvod: Matematika, fyzika, logika, dřina. Pokud Vás to odrazuje, nebude to správný obor pro Vás. Tyto školy jsou náročné, ba trpitelské. Bývá zde převaha studentů. Výhodou bývá výborné uplatnění absolventů a dobré platové ohodnocení. VUT a ČTUT jsem zmiňovala již výše (teď se ovšem zaměříme na fakultu informatiky), další informatiky naleznete nepochybně na internetu (například UPOL Olomouc)


Ideální střední škola: gymnázium

Pokud se o tuto práci zajímáte, nejspíš je zbytečné rozvádět vlákno na toto téma. Nejlépe vám poradí na internetových fórech.

Titul dosahovaný v těchto oborech bývá Bc. nebo Ing.
RESTAURÁTOR/3D ANIMACE

Ideální střední škola: gymnázium, umprum
Potřebujete: velké znalosti dějepisu, trpělivost, schopnost se přizpůsobovat, workoholismus, zápal (nikoli plic)

O toto odvětví jsem se svého času taky zajímala. Jde tu o restaurování předmětů nalezených při archeologických vykopávkách za pomoci počítače. Bohužel mě obor přestal interesovat záhy po objevení faktu, že na škole do sebe cpete hlavně dějepis a geografii, o náročnosti a špatnému platovému ohodnocení absolventů ani nemluvě. Tudíž nemám dostatek informací, které bych Vám mohla poskytnout - upozorním jen na vysokou školu v Hradci Králové, obor Počítačová podpora v archeologii.
POZNÁMKA
Nezapomínejme na to, že oborů spojené s uměním je mnoho. V tomto článku jsem se však zabývala pouze těmi, které mají nějakou spojitost s grafikou a IT technikou. Pokud byste objevili další obory, neváhejte se ozvat, doplním je do článku.

To by bylo k pracím ohledně počítačů - grafiky asi vše, co jsem zjistila. Doufám, že Vám tento článek pomůže a pokud máte jakékoli dotazy ohledně vysokých škol zabývajících se grafikou, neváhejte se ozvat do komentářů případně přímo na můj email Asheen@seznam.cz.

Asheen
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Becky Becky | Web | 16. června 2011 v 16:13 | Reagovat

wow, obsáhlý článek! Jenom já se jako budoucí grafik nevidím :/

2 Lala◄► Lala◄► | Web | 16. června 2011 v 16:51 | Reagovat

Jo on je pěkný^^

3 Couturiere. Couturiere. | Web | 16. června 2011 v 16:53 | Reagovat

Mě v mozile ujíždí asi o milimetr a tobě v chromu? :)

4 pucicek pucicek | Web | 16. června 2011 v 16:57 | Reagovat

na mistrovství česky republiky v mažoretkách, jinak máš hezkej blog vůbec nevippadá jako z blog.cz klidně bys podle mě měla na www.layfor.cz

5 Couturiere. Couturiere. | Web | 16. června 2011 v 16:58 | Reagovat

jojo, to mě taky, ale nevím, čím to je, protože ikdyž detailně prozkoumám samostatné záhlaví, takl tam ta šedá črka neni. :| :D

6 Lucie Lucie | Web | 16. června 2011 v 17:01 | Reagovat

Moc hezky napsáno=)
Jinak vaše grafika je úžasná,prostě dokonalá...Minulý rok jsem si objednala Lay od Gormal a pořád ho mám-strašně se mi líbí :-)

7 Ash Ash | Web | 16. června 2011 v 17:02 | Reagovat

[4]: :D Jsem zakladatelka layfor a tohle JE layfor :D JSem sama, kdo to nechápe?

8 pucicek pucicek | Web | 16. června 2011 v 17:04 | Reagovat

no že blog.cz je hlavně pro amatéry, podle mě (sice nevím jak) bys klidně měla na blog který by neměl doménu jako www.layfor.cz a né
www.layfor.blog.cz

9 pucicek pucicek | Web | 16. června 2011 v 17:04 | Reagovat

spam =(

10 Ash Ash | Web | 16. června 2011 v 17:06 | Reagovat

[8]: Tak děkuju.. uvažovali jsme o přesunutí stránky, ale zatím nám blog vyhovuje. Jinak musím upozornit, že tohle celé samozřejmě není jen má práce (kromě současného layoutu), ale celého úžasného teamu :))

11 ..::GirL WiTh SmiLe =):.. ..::GirL WiTh SmiLe =):.. | Web | 16. června 2011 v 18:03 | Reagovat

Krásny nový dizajn tu máte =)..naozaj veľmi pekný ;)

12 Ash Ash | Web | 16. června 2011 v 18:09 | Reagovat

[11]: Děkujem :)

13 Miss. Mesli^^ Miss. Mesli^^ | 16. června 2011 v 18:23 | Reagovat

Fakt skvělý článek, hodně mi pomohl. Dozvěděla jsem se hodně tipů a tak. Já jsem si zvolila SSUD v Brně... obor design interiéru.. Což s grafikou taky trochu souvisí, ne?:D Pořád si nejsem ale jista, jestli jsem opravdu udělala správně. Vysoká škola uměleckoprůmyslová je v Praze, a to je daleko pro mne... Takže půjdu zřejmě na internát.. A jestli se tahle vůbec dokážu uživit i v budoucnu.:D:D

14 ..::GirL WiTh SmiLe =):.. ..::GirL WiTh SmiLe =):.. | Web | 16. června 2011 v 18:23 | Reagovat

no mám taký pocit..že v našom pripade sa už tomu hovorí závislosť..:D..ale ja sa tvárim, že to tak nie je..:D..závislosť?..prosím vás..kdežee..:D

15 Kajda Kajda | Web | 16. června 2011 v 18:26 | Reagovat

Oo, nový a ještě úžasnější layout! Krása.
Dík, Becky, ale na tvoje fotky nemám ani zdaleka.. :)

16 Ash Ash | Web | 16. června 2011 v 18:33 | Reagovat

[13]: To je pak sázka do loterie, no.. Já jdu taky hodně daleko, na kolej budu muset jít, uvidíme, co to se mnou udělá :D

17 *Glamour Darinqa* *Glamour Darinqa* | Web | 16. června 2011 v 18:57 | Reagovat

Tak to se jim určitě líbí.=D Znáš to ne,co se škádlívá...;)

18 mummy mummy | Web | 16. června 2011 v 19:02 | Reagovat

Určite zaujímavý a užitočný článok, škoda, že nie som o pár rokov mladšia neštudujem už niečo na míle vzdialené grafike a webdesignu:D

19 Verush Verush | Web | 16. června 2011 v 19:06 | Reagovat

no mně se ty boty nelíbí:D
máte dokonalý design;)
skvělý článek:)

20 mummy mummy | Web | 16. června 2011 v 19:19 | Reagovat

Ash, a prezradíš niekedy kde? Niežeby som si to zapamätala, študijné odbory si nikdy nepamätám :D:D
Mňa ospravedlňuje asi len to, že študujem už 3 roky a predtým som o práci grafika vôbec nepremýšľala...

21 Monnie Monnie | Web | 16. června 2011 v 19:22 | Reagovat

No vidíš :) Taky sportuju, ale momentálně to nějak nejde, mám v puse tři stehy :D Já sem díky přímačkám shodila tři kila no, ale to bylo v dubnu :-P Doufám, že maturita vyšla!

22 Couturiere. Couturiere. | Web | 16. června 2011 v 19:26 | Reagovat

Tyyy jo, to by mě zajímalo, jak to chutná :D

23 D. D. | Web | 16. června 2011 v 19:46 | Reagovat

Tento článok si tlačím, pretože si v ňom obsiahla všetko čo potrebujem vedieť. Veľmi pekne ďakujem.

24 Annie Annie | Web | 16. června 2011 v 19:48 | Reagovat

Díky za okomentování komixu,
já vím, grafika nic moc a to téma... to jsem trošku zvorala... :D
No a teda ten článek je fakt super! Moc se zajímám o grafiku, jenže teprve začínám, takže o pár let později sem rozhodně kouknu!

Annie:)

25 Ash Ash | Web | 16. června 2011 v 19:48 | Reagovat

[23]: Tyjo, děkuju! To mě těší, že to někomu pomohlo :)

26 fresh:) fresh:) | Web | 16. června 2011 v 19:53 | Reagovat

Ahoj,mě se normálně zvýšil tep z toho layoutu\!!Říkám si,že si najdu nějaké ikony a pustím se do lay. ;-)

27 Kvakva Kvakva | Web | 16. června 2011 v 20:30 | Reagovat

fuha vela sa tu zmenilo a páči sa mi to :)
Becky: tak prežiť to prežijem ale už mi to prijde divné jak sa všetko kazí...ako keby to robili naschvál :/

28 D, D, | Web | 16. června 2011 v 21:45 | Reagovat

Hej, ono je to, že už len pri Pascale mám problémy, a neviem si predstaviť robiť to celý život, čo je celkom škoda, ale stále to istí gymnázium, a maturita, na ktorú mám ešte čas.

29 Myzt Myzt | Web | 16. června 2011 v 21:57 | Reagovat

Hádám, že ty body malého testu je přesně to, co jsi musela udělat ty ;-)

30 Caroll Caroll | Web | 17. června 2011 v 5:18 | Reagovat

Ahoj, musím ti Ash pochválit layout, je přímo skvostný!! Strašně se mi líbí ta kombinace barev. :-) A smím se zeptat, už jsem z toho zoufalá, kde sis stáhla Adobe PS? Nemůžu to nikde prostě najít a když už jsem tady objevila návody na PS, tak bych si ho chtěla stáhnout a naučit se s ním. Děkuji moc

31 Lenny Lenny | Web | 17. června 2011 v 7:09 | Reagovat

wow, dlouho jsem tu nebyla a jak se to tu změnilo :) ten nový layout je dokonalost sama!

32 Wella Wella | 17. června 2011 v 14:10 | Reagovat

Moc krásný blog ! :)
Teda,tenhle článek mě moc,moc zaujal.Já se o grafiku zajímám asi tři roky,moc toho sice neumím,ale nějaký ten design zvládnu,nebo někomu upravit obrázek.Taky uvažuji jít na nějakou tu vysokou grafickou školu,ale ještě mám čas,po prázdninách nastupuji na 6ti leté gymnázium :)

P.S.:Moc mě zaujaly i vaše tutoriály :) jsou super,hlavně ten na vytvoření designu,fakt super ! :)

33 Sinead Sinead | Web | 17. června 2011 v 15:53 | Reagovat

Myslím, že tento článok pomohol ľuďom, ktorí si o sebe myslia, že to všetko zvládnu a strhla si im ružové okuliare. Dobrý článok. :-)

34 MGNH MGNH | E-mail | Web | 18. června 2011 v 19:11 | Reagovat

Děkuju za tenhle článek :)
Dalo ti to určitě moc práce. Něco takovýho jsem zrovna potřebovala. Moc mi to pomohlo. :)

35 Zoomy Zoomy | E-mail | Web | 18. června 2011 v 19:13 | Reagovat

[34]: *oprava. :D

36 Veila Veila | E-mail | 17. srpna 2011 v 20:52 | Reagovat

Opravdu povedený článek. Chválím, mnoho lidem toho hodně pomůže :)

37 BrownMargo23 BrownMargo23 | E-mail | Web | 8. prosince 2011 v 4:23 | Reagovat

One remembers that life seems to be high priced, nevertheless different people require cash for different issues and not every one earns big sums cash. Thus to receive fast <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/home-loans">home loans</a> or just term loan should be a correct solution.

38 Chris Chris | Web | 9. dubna 2012 v 20:02 | Reagovat

Já si o sobě troufám říct, že jsem dost cílevědomá. Už v dětstvÍ jsem věděla, že chci být bytovou designérkou. S programy mi jto taky celkem jde a ohledně školy se učím docela dobře. A protože jsem věděla, že to bude stát úsilí, šla jsem po 5. Třídě na gympl a tam teď jsem :). Dobré je, zle mi jde výtvarka, takže si myslím, že mám šanci si svůj sen splnit :).

39 Chris Chris | Web | 9. dubna 2012 v 20:05 | Reagovat

Omlouvám se za chyby, ale píšu na mobilu a blbě se to píše :/

40 hanka hanka | 18. července 2012 v 8:54 | Reagovat

a nějaký jiný způsob jak se stát grafikem,když nechci na vysokou tu není že? slabé ještě jsou i kurzy co stačí,sice dooost drahe ale jsou :-D

41 Jozef Jozef | E-mail | Web | 1. března 2013 v 11:14 | Reagovat

Před VŠ, nebo i bez VŠ, to můžete zkusit na Střední škole mediální grafiky a tisku v Praze (předtím polygrafická)= CS5, Quark, PitStop, foto, digitisk, praxe i ve firmách = maturita i učební obory...

42 hermone hermone | Web | 20. června 2015 v 3:33 | Reagovat

online pujcka pred výplatou dobřany :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama