Teorie grafiky

Teorie grafiky - Klávesnice je špinavější než záchodové prkénko

2. července 2011 v 14:09 | Ash
by Asheen, layforblog.cz
Dneska budeme nechutní. A podíváme se na jedno velmi odporné místo - vaši klávesnici. Muhaha. Mysleli jste si, že je čistá? Že nejhorší, s čím se můžete ve vaší domácnosti setkat, je záchodové prkénko? Omyl, vážění. To opravdu nejhorší a nejšpinavější, co se u vás nalézá, je klávenisnice vašeho počítače. Je asi sedmdesátkrát více zamořená bakteriemi, než záchodová mísa. Takže si trochu popovídáme o tom, jaké bakterie na ní můžete vlastně najít a potom se mrkneme na to, jak tenhle mejdan bacilů ukončit dřív, než bude pozdě. Bojíte se?

Teorie grafiky - A kam vôbec s tou grafikou?

26. června 2011 v 14:09 | K

Umením dnes nie je len byť kreatívnym ale aj spôsob, akým sa dokážete predať. To ale často tiež nie je dosť, pokiaľ sa nepohybujete na správnych miestach. Chcete vedieť na ktorom blogovom serveri vás ľudia najviac ocenia? Čítajte ďalší zo série článkov našej rubriky Teorie grafiky.
Predstavte si situáciu: baví vás grafika, máte pocit, že ste dobrý a vyberiete sa teda na internet, aby ste svoju prácu akýmsi spôsobom propagovali. Nemáte ale skúsenosť s tvorením webových stránok, takže siahnete, ako tisíce iných užívateľov dnes, po jednoduchšom riešení - blogovom serveri.

Ktoré sociálne servery tohoto typu sú ale najúčelovejšie? Záleží len na tom, o čo vám presne ide - o odborný posudok? o to aby videlo vašu prácu čo najviac ľudí? a zaoberáte sa serióznejším designom stránok, alebo robíte len malú grafiku? Poďme sa pozrieť na to, aké máte možnosti.

Teorie grafiky - Co dělat, když se chcete stát grafikem

16. června 2011 v 16:08 | Asheen
Zdravím všechny po poněkud delší odmlce. Jak jste možná stačili zaregistrovat, utápěla jsem se v maturitě a přijímačkách. Možná i kvůli tomu vznikl tento článek. A o čem že si budeme dnes povídat? Zkuste hádat; SITUACE: "Ta grafika mě vážně baví. Možná bych chtěl/a do budoucna pracovat jako grafik. Nebo prostě něco s počítačem. Jenže kde začít? A co když jsem ještě moc mladý/mladá na vysokou školu? Ach jo, ani nevím, co bych mohl/a dělat..." Pokud se poznáváte, čtěte rozhodně dál. Dneska se totiž podíváme na povolání, která souvisí s grafikou nebo počítačem.

Teorie grafiky pojedenácté - Ako na jednoduché avatary

23. dubna 2011 v 18:02 | K


Takto... pojaté je to možno trocha tutoriálovo, ale keďže to priamo tutoriál krok za krokom nie je, vkladám tento mini-návod do teorie grafiky. Jedná sa o rady pri vytváraní jednoduchých avatarov, pretože sa často dopytujete nových akcií na stiahnutie a štýl, s ktorým v rámci 100x100 icon pracujem ja, sa vám údajne páči a viacerí ste sa ma na to už vypytovali.

Chcem vám teda ukázať, že skutočne netreba veľa aby avatar vyzeral dobre a pritom nekomplikovane, nehovoriac o tom, že budete mať menej práce so sťahovaním, nahrávaním a napodobovaním kadejakých akcií, ktoré naviac nie sú uspôsobené pre všetky kvality obrázkov.

Za gramatické chyby v texte sa ospravedlňujem, ale všimla som si ich bohužiaľ neskoro, po rasterizovaní textu, snáď mi odpustíte :) Rada budem tiež ak sa podelíte o svoj názor na tvorbu avatarov - či sú lepšie jednoduché, či zložité, či máte radšej stiahnuté akcie alebo si ich robíte sami. Howg.


Teorie grafiky podesáté - Když Photoshop vyvádí jobovky

17. února 2011 v 19:02 | Asheen
by Asheen, layforblog.cz
Chvíli něco děláte. A pak Vás photoshop podělá. Písmo si začne dělat co chce, nenaskakují okna, nástroj pro výběr páchá harakiri a na Vaší pracovní ploše vypukla totální anarchie.
Pokud toto znáte až moc dobře, je možná čas přečíst si několik tipů, jak ukončit nástrokovou vzpouru vašeho Photoshopu.
Tipy platí především pro verze CS, s trochou inteligence jsou však použitelné pro většinu softwaru firmy Adobe.Mohou taky sloužit pro zjednodušení práce s Adobe PS.

Děkuji za to, že tento tutoriál nekopírujete, všechny obrázky, které jsem vytvořila, jsou otagované a případnou krádež budu řešit na velmi nechutných místech.

Malý grafický tip: stránky o českém grafickém designu

24. prosince 2010 v 10:00 | Ash
Pokud ještě neznáte tyto stránky, velmi doporučuji si je projít.

O čem UGD je? (citace z unie-grafickeho-designu.cz):

"Posláním Unie grafického designu (UGD) je vysvětlit laické veřejnosti i zadavatelům ve firmách nebo institucích smysl grafického designu a pravidla spolupráce s designéry. Tento cíl bude Unie naplňovat pomocí článků, přednášek, výstav a dalších aktivit. Smyslem sdružení je dát zadavatelům větší jistotu investice a profesionality. Bude všemi dostupnými prostředky propagovat grafický design jako vysoce odbornou a důležitou součást našeho života, spolupracovat se státními i nestátními, tuzemskými i zahraničními institucemi, univerzitami, spolky aj., a u těchto institucí prosazovat zájmy oboru, sdružení a jeho členů. Mezi skupiny, s nimiž bude Unie v kontaktu, patří zejména laická veřejnost, grafičtí designéři (nečlenové) a média.

Veřejnost

Laická veřejnost představuje nejširší a nejrozmanitější skupinu, na kterou bude sdružení působit. Skládá se jak ze zadavatelů grafických prací, tzn. firem a institucí, tak z neziskových organizací, univerzit a v neposlední řadě přirozeně i z té části laické veřejnosti, která ze své pozice nezúčastněného diváka sice přímo neovlivňuje dění v grafickém designu, ale všechny jeho projevy jsou nedílnou, a dokonce nezbytnou součástí jejího života. Články na webových stránkách a v tisku přinesou srozumitelně formulované odpovědi na otázky po smyslu a užitečnosti grafického designu, vypisování a vyhodnocování profesionálních výběrových řízení, korektního zadávání grafických prací, orientaci v problematice tvorby logotypů atd. Každý návštěvník webových stránek UGD se dozví, jak si vybrat grafické studio a jaké výhody mu přinese výběr z členů profesního sdružení.

Grafici

Ačkoliv jsou aktivity namířené k laické veřejnosti beze zbytku platné a přínosné i pro lidi z oboru, nabízí sdružení možnost stát se jeho členem, informovat o konkrétních výhodách členství a zřetelně vymezit své pole působnosti veřejně přístupnými články, stanovami, kodexem, členskými i finančními řády či výkladem autorského zákona.

Členové

Různorodá činnost orientovaná dovnitř sdružení není veřejně přístupná. Členství přináší celou řadu výhod, mezi něž patří zastřešení člena značkou UGD, přístup k odborně zpracovaným smlouvám, slevy na předplatné odborného tisku a na grafický software, okamžitý přístup k aktuálním informacím z oboru a informacím o vypsaných výběrových řízeních, možnost účastnit se diskuzí s kolegy a navazovat cenné kontakty…

Média

Veškeré aktivity orientované ve vztahu k nečlenům probíhají v silném provázání se všemi dostupnými médii. Jen tehdy, bude-li činnost dostatečně medializována, přinese kýžený užitek: pozvednutí úrovně grafického designu v České republice prostřednictvím dobře informované laické i odborné veřejnosti a nastolení všestranně prospěšného férového jednání mezi zadavatelem a  grafickým studiem."

Na těchto stránkách naleznete také návody, kontakty na grafická studia a spoustu dalších, užitečných informací. Kdo se o problematiku grafiky zajímá, si jistě rád počte například o kritériích hodnocení loga nebo jednoduše o tom, pro co všechno je grafický design jako takový užitečný.

Možná tyto stránky nejsou jedněmi z nejlepších, jistě jsou však zajímavé a jako správní umělci byste je neměli opomenout.
Asheen, stará zlá čarodějnice.

Teorie grafiky poosmé - jak přilákat čtenáře a zvýšit návštěvnost

6. prosince 2010 v 7:00 | Asheen
by Asheen, layforblog.cz
Máte krásný blog, máte krásný design, opravdu se snažíte a přesto máte vždy na počítadle tři lidi denně: Vás, Vaši nejlepší kamarádku a Vašeho psa. Takhle by to nešlo.
Pro vaši informaci, každý blog má chyby, které mu snižují návštěvnost, a výjimkou nejsou ani blogy s návštěvností tisíc lidí denně. Bezchybný blog pro čtenáře prostě neexistuje. Ale jakou chybu děláte právě vy? Je to snad obsahem? Nesrozumitelností? Nebo zaměřením? Mrkneme se na to. Doktorka Ash přichází vyléčit Váš blog :D.

Upozornění: Ne každému se tento článek může líbit. Může se Vám zdát arogantní, nepravdivý, ovlivněný soukromým názorem a bezesporu se snahou poradit. Přesto Vás prosím, abyste si případné nadávky nechali pro sebe a pokud Vás popuzuje, jednoduše nečetli dále. Děkuji, Ash.

Teorie grafiky - kreativní cvičení III. - Jak udělat Vánoční layout

3. prosince 2010 v 16:04 | Asheen
Takže, za chvilku tu máme Vánoce. Asi jste si všimli. Pokud budete pro svůj blog dělat vánoční výzdobu nebo celý layout, mám tu pro Vás několik typicky Vánočních písniček a pár titulů, které byste jistě měli shlédnout, neb to k Vánocům prostě patří. Plus návod, jak se naladit tak, aby jste letos všem vašim čtenářům vyrazili dech.
Dnes vynecháme toxikometr, protože všechny ty songy jsou stejně nechutně kýčovité. Zkuste si holt představit, že venku sněží, domem voní perníčky a skořice... Dobře. Zkuste si tedy představit ty pravé, kýčovité Vánoce.

Teorie grafiky - Když tvoření nejde

25. listopadu 2010 v 22:17 | Asheen
by Asheen, layforblog.cz
Znáte to. Otevřete Photoshop/jiný grafický program, chvilku tvoříte, a pak... zásek.
Za boha se nemůžete hnout z místa, nebo je vaše práce absolutně nepoužitelná. Jste podráždění, nevrlí a otrávení jako zrní na potkany. Sedíte, hodiny patláte a nic z toho...
Zdá se vám to povědomé? Pak věřte, že jste zabředli do krize v tvoření.


Teorie grafiky - kreativní cvičení II.

22. října 2010 v 12:19 | K
avatar, kreativní cvičení by Ash/ layfor.blog.cz
Samozrejme, že dobré nápady rozvíjame ďalej a jeden aktuálny seriál je tesne po vzniku okupovaný všetkými adminmi, ktorý by sa mali venovať niečomu inému.
Ale! Keďže sa chytáte radi každej výzvy, za čo sme vďačný a strašne sa z toho tešíme, chcela by som vaše šikovné ručičky zapojiť do Avantgarde Projectu. Grafické cvičenia sú skvelou cestou. Takže pustime sa do toho...

A ako motiváciu vám môžem sľúbiť, že ak budú koláže fakt dobré, zverejním ich nielen na Layfore ale stanú sa plnohodnotnou súčasťou AP 2010. Interested? Go on then.
_____________________________________________________________________________

Potrebujete: grafický program, hudobný divajs, papier, písacie potreby, obrázky z ktorých by ste patlanicu mať chceli (záleží na zaznamenanej myšlienke), príjemnú atmosféru a hlavne otvorenú myseľ (poprípade iné hipster veci, myslím vonné sviečky a šatky vo vlasoch, nie THC)

Nepotrebujete: stresujúce prostredie, neprajné myšlienky, negatívny prístup a okno otvorené do námestia za španielskej fiesty.

O čo ide? Vytvoriť koláž s charakteristickou myšlienkou, vyjadriť niečo jej prostredníctvom a stať sa tak slávnym mníchom psychadélie.

 
 

Reklama